Giełda kwiatowa Tychy

Interesuje Cię giełda kwiatowa Tychy? Szukasz informacji na jej temat? Zapraszamy do zapoznania się z jej opisem i przedstawieniem najważniejszych informacji.

Giełda kwiatowa Tychy – historia


Giełda kwiatowa w Tychach. znajduje się przy ul. Sadowej 3. Powstała ponad 30 lat temu, 1 kwietnia 1987 roku. Jest jednym z największych obiektów tego typu w całej Europie. Od 2005 roku na terenie giełdy regularnie odbywają się szkolenia, konkursy i wystawy florystyczne, które stanowią dodatkową atrakcję dla bywalców giełdy.

Giełda kwiatowa Tychy powstała w odpowiedzi na rosnące, regionalne zapotrzebowanie na hurtowy dostęp do roślin. Przed założeniem giełdy handlowcy ze Śląska musieli jeździć do Warszawy i Krakowa.

Poza polskimi sprzedawcami i firmami na giełdzie kwiatowej w Tychach coraz częściej można natrafić na wystawców z pobliskich krajów europejskich, takich jak Republika Czeska, Słowacja, Ukraina, Węgry czy Austria.

Oferta giełdy kwiatowej w Tychach

Giełda zajmuje powierzchnię około 5 hektarów. Odbywa się na niej handel kwiatami ciętymi i doniczkowymi, krzewami i drzewami owocowymi i ozdobnymi, a także akcesoriami do pielęgnacji kwiatów, materiałami florystycznymi, elementami wyposażenia wnętrz i dekoracyjnymi. Na giełdzie sprzedaż prowadzi kilkaset firm specjalizujących się w handlu hurtowym, dzięki czemu klienci mogą liczyć na znacznie korzystniejsze ceny niż u sprzedawców detalicznych.

Giełda kwiatowa w Tychach jest doskonałym wyborem dla osób, które szukają kwiatów na wesele, prowadzą kwiaciarnie czy kursy florystyczne, a także dla każdego miłośnika kwiatów, który marzy o pięknym ogródku albo dekoracji swoich wnętrz.

Na terenie giełdy znajduje się Hala Kwiatów – nowoczesna hala sprzedażowa powierzchni ponad 5000 m². Hala zapewniają temperaturę odpowiednią do utrzymania świeżości kwiatów. Jednak, gdy pogoda sprzyja, kwiaty można kupić również przy stoiskach zewnętrznych.

Osoby zainteresowane sprzedażą swoich produktów na terenie giełdy mają możliwość wynajęcia przestrzeni handlowej w halach sprzedażowych.

Centrum Szkolenia Florystycznego

Od 2005 na terenie giełdy kwiatowej w Tychach istnieje Centrum Szkolenia Florystycznego, zajmujące się organizacją konkursów, szkoleń i pokazów florystycznych. Oferta centrum jest skierowana zarówno do osób początkujących, chcących dopiero poznać podstawy rzemiosła florystycznego, jak i do tych bardziej zaawansowanych, które są poszerzyć wiedzę. Tematyczne kursy zaawansowane (kompozycje ślubne, pogrzebowe, z suchych kwiatów) są skierowane do osób, które chcą się szkolić w konkretnej specjalizacji florystycznej. Wszystkie kursy są prowadzone przez cenionych profesjonalistów z polski i zagranicy.

Dzięki Centrum Szkolenia Florystycznego giełda kwiatowa w Tychach przyciąga swoją ofertą nie tylko osoby zainteresowane kupnem roślin czy dekoracji, ale także wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją florystyczną pasję. W trakcie szkoleń kursanci zdobędą wiedzę o tym, jak przygotować rośliny do sprzedaży i przedłużyć ich trwałość, jak komponować bukiety, oraz posiądą wiedzę o fizjologii roślin, doborze barw, komponowaniu bukietów ślubnych i pogrzebowych. Każdy z kursów kończy się egzaminem. Po jego pomyślnym zdaniu kursant otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, które potwierdza zdobyte przez niego umiejętności.

A co poza sezonem?

Jesienią i zimą oferta giełdy koncentruje się wokół ozdób cmentarnych. Sporo stoisk oferuje wtedy tylko sztuczne kwiaty. Szczególnie w okolicy Dnia Wszystkich Świętych sprzedawcy stawiają na znicze i wiązanki nagrobne.

Również w trakcie pandemii giełdę ratował biznes pogrzebowy. W trakcie lock downu obiekt działał w niezmienny sposób. Ogromnym problemem okazało się zamknięcie galerii handlowych, w tym kwiaciarni, i odwołanie wesel oraz innych imprez. Klienci zagraniczni również przestali przyjeżdżać. Niestety sprzedawcy musieli się zmierzyć z nagłym spadkiem zysków. Na szczęście giełda wyszła z kryzysu niemal bez szwanku i handel na niej znowu kwitnie.

Kwitnące centrum Europy, czyli giełda kwiatów Tychy

Miasto Tychy aktywnie współpracuje z giełdą kwiatową, angażując się w reklamę i starania o poprawę warunków funkcjonowania rynku florystycznego w kraju i na świecie. Jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Rynków Hurtowych oraz Światowej Unii Rynków Hurtowych (World Union of Wholesale Markets), której celem jest promocja rynków hurtowych na całym świecie.

Obecnie giełda kwiatowa w Tychach jest najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce, a właściciele stale wprowadzają nowe technologie i udogodnienia, by zwiększyć jakość oferowanych usług.

Ponad 30 lat historii

Można się zastanowić, czy współcześnie giełdy są w ogóle potrzebne? W erze ułatwionego dostępu do wszystkich produktów? Zdaje się, że mimo wszystko tak. Najlepszym na to dowodem są tysiące ludzi odwiedzających tyską giełdę kwiatową. Obiekt przez lata funkcjonowania przestał być jedynie obiektem handlowym. Stał się ważnym punktem kulturalnym miasta i regionu, a także przestrzenią handlu międzynarodowego. Nie można zaprzeczyć, że ciężko sobie wyobrazić współczesne Tychy bez giełdy kwiatowej.

Giełda kwiatowa obecnie może stanowić interesujący obiekt turystyczny regionu. Przyjezdni mogą obejrzeć oferowane wystawy czy prace wykonane na konkursy, a także doświadczyć atmosfery największej giełdy kwiatowej w tej części Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę